Ivan Laučík

Ivan Laučík, zdroj wikipédia

Ivan Laučík (∗ 4. júl 1944, Liptovský Mikuláš - † 12. máj 2004, Liptovský Mikuláš) bol slovenský básnik, publicista a pedagóg, člen básnickej skupiny Osamelí bežci.

Životopis Narodil sa v robotníckej rodine a vzdelanie získaval v Liptovskom Mikuláši, Martine a Banskej Bystrici, kde študoval na Pedagogickej fakulte odbor slovenčina – dejepis. Pracoval ako stavbyvedúci v Košiciach, po ukončení vzdelávania pôsobil ako učiteľ v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1981 učil v Liptovskom Hrádku, po Nežnej revolúcii pracoval na školskej správe, od roku 1990 bol poslancom SNR za stranu Verejnosť proti násiliu. Bol tiež riaditeľom okresnej školskej správy a neskôr sa vrátil k učiteľskému povolaniu a učil na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši. Spolu s Ivanom Štrpkom a Petrom Repkom bol členom literárnej skupiny Osamelí bežci.

Tvorba Svoje prvé diela uverejnil v roku 1962 v časopise Mladá tvorba, knižne debutoval v roku 1968 zbierkou básní Pohyblivý v pohyblivom. Vo svojej tvorbe vyjadruje emocionálne, dynamické prežívanie životných dejov, kladie dôraz na osamelosť a otvorenosť všetkých dejov, ktoré sa odohrávajú. Tiež sa vyznáva zo svojej viery v básnické slovo. Často sa vracia k motívom zo svojho rodného Liptova, k jeho histórii a geológii, a v závere svojej tvorby sa až takmer nostalgicky vracia k spomienkam.

Roku 1999 vyšiel v portugalčine výber jeho básnickej tvorby. Je spoluautorom esejistickej knihy Liptovský Mikuláš. Príbeh mesta.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767677.

Ivan Laučík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 4. júla, Narodenia v 1944, Osobnosti z Liptovského Mikuláša, Úmrtia 12. mája, Úmrtia v 2004, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo