Ivan Haluzický

Ivan Haluzický (∗ 9. marec 1913, Uherský Brod, Česko - † 4. november 1965, Bratislava, Slovensko) bol dôstojník slovenského a česko-slovenského letectva, veliteľ posádky piešťanského letiska s ktorou prešiel do Slovenského národného povstania.

Život Narodil sa v Uherskom Brode. Jeho brat Juraj pôsobil ako hudobný pedagóg. Od roku 1938 pôsobil ako veliteľ 8. pozorovacej letky vo Vyškove. Operoval na strojoch Letov Š-328. Po vyhlásení Slovenského štátu pôsobil ako dôstojník slovenského letectva. Ako príslušník 11. letky sa zúčastnil ťaženia proti Poľsku a ZSSR.

Neskôr do 29. augusta 1944 pôsobil ako veliteľ letiska Piešťany. Po vypuknutí SNP organizoval protinacisticky zmýšľajúcich vojakov posádky a s asi 400 mužmi odišiel na povstalecké územie. Jednotka zanechala celý letecký park na letisku v Piešťanoch a na letisko Tri Duby dorazila ako motorizovaný oddiel. Príslušníci piešťanskej posádky neskôr bojovali pri Novej Bani, Martine, Vrútkach, Malom Šturci a Sučanoch ako súčasť povstaleckej armády.

Bol evakuovaný z povstaleckého územia a 22. septembra 1944 sa začal v poľskom Przemyśle precvičovať na sovietske lietadlá. Od 5. januára 1945 pôsobil ako veliteľ 2. československého stíhacieho leteckého pluku pôsobiaceho na východnom fronte.

x

Viac na wikipédii.

Ivan Haluzický má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Pplk. Ivana Haluzického, Piešťany
Kategórie: Osobnosti SNP, Slovenské osobnosti druhej svetovej vojny, Narodenia 9. marca, Narodenia v 1913, Úmrtia 4. novembra, Úmrtia v 1965, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo