Ivan Gall

Ivan Gall, zdroj wikipédia

Ivan Gall (vl. menom Jan Halla, pseudonymy G. Melša, Ján Turčan, J. Hla, Mladý Hypochonder, Samo Társky a i.) (∗ 14. apríl 1885, Vsetín, Česko – † 26. máj 1955, Praha) bol slovenský básnik obdobia moderny.

Životopis Pochádzal z Moravy, ale vyrastal v Martine. Študoval vo Valašskom Meziříčí a v Místku, neskôr pokračoval v štúdiu na právnickej fakulte v Prahe, kde v roku 1910 získal doktorát práv. V roku 1918 sa stal poslancom Revolučného národného zhromaždenia, od roku 1919 pracoval na Ministerstve pre správu Slovenska, od roku 1929 na Krajinskom úrade. V roku 1938 bol vypovedaný zo Slovenska, a odvtedy až do svojej smrti žil v Prahe, no po skončení 2. svetovej vojny naďalej udržiaval kontakty so Slovenskom.

Tvorba Väčšinu svojich prác napísal po slovensky v rokoch 1904 – 1912. Napísal okolo tridsať lyrických básní a niekoľko krátkych próz, ktoré uverejňoval najmä v časopise Dennica, ale tiež v časopisoch Prúdy a Naše Slovensko. Jeho poézia znamená obohatenie dobového básnického výrazu o nové odtiene. Často sa inšpiroval výtvarným umením, čoho dôkazom je i viacero básní napísaných k určitým obrazom, no venoval sa najmä ľúbostnej poézii. Inšpiroval sa tiež európskou literatúrou, ktorá priniesla do jeho diel mnoho zvučným mien, ale taktiež nádych symbolizmu a moderny.

Dielo *1906 – Na Dušičky (vyšlo v časopise Dennica) *1907 – Precitnutie (vyšlo v časopise Dennica) *1908 – Aurelove Vianoce (vyšlo v časopise Dennica) *1908 – Biela noc (vyšlo v časopise Dennica) *1910 – Z denníka Voloďovho (vyšlo v časopise Dennica) *1935 – T. G. Masaryk na Slovensku, kniha o Masarykových prezidentských cestách na Slovensko (vydané pod jeho občianskym menom) *1938 – Tým, čo sa zaslúžili o vlasť (Pro patria bene meritis), bibliofília obsahujúca príležitostné reči venované M. R. Štefánikovi, T. G. Masarykovi a P. O. Hviezdoslavovi (vydané pod jeho občianskym menom) *1955 – Ján Kalinčiak: Reštavrácia, preklad do češtiny *1956 – Odkaz, súborné vydanie jeho časopisecky uverejňovaných básní a próz *1973 – Keď padá lístie, knižné vydanie poézie a prózy

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767667.

Ivan Gall má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Gallova, Bratislava, Gallova je ulica v Bratislava, viac o ulici Gallova
 2. Gallova, Kostelec nad Orlicí, Gallova je ulica v Kostelec nad Orlicí, viac o ulici Gallova

Zoznam bodov

 1. Nagy-Galla, vrch, wikipédia,
  Letkés
 2. Kis-Galla, vrch, wikipédia,
  Letkés
  názvy: Lóhegy
 3. Nagy-Galla, výhľad,
  Letkés
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo