Ivan Čičmanec

Ivan Čičmanec (∗ 21. august 1942, Bratislava) je slovenský spisovateľ, básnik, esejista, publicista a prekladateľ. , Pseudonym: Peter Liptovský, Vlado Záhor, Viliam Krajec a Igor Orfan

Život Ivan Čičmanec sa narodil roku 1942 v Bratislave. V rokoch 1960-67 študoval s prestávkami na Stavebnej fakulte SVŠT v Bratislave. Štúdium nedokončil. V roku 1969 emigroval do Nórska. Istý čas pracoval o.i. ako továrenský a prístavný robotník, čašník, upratovač, nočný strážnik, tlmočník a novinár na voľnej nohe. V rokoch 1970-75 študoval ruštinu, angličtinu a divadelnú vedu na Univerzite v Osle. Potom 21 rokov vyučoval na základnej škole v Osle.

Literárne sa prejavoval od r. 1978 ako publicista, autor a prekladateľ v nórskej, slovenskej a inonárodnej tlači. V 80. rokoch minulého storočia aktívne prispieval do slovenských a českých exilových periodík i do česko-slovenského vysielania Rádia Slobodná Európa.

V rokoch 1993-95 bol prvým predsedom novovzniknutého Nórsko-slovenského spolku so sídlom v Osle.

x

Viac na wikipédii.

Ivan Čičmanec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Narodenia 21. augusta, Narodenia v 1942, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo