Ivan Branislav Zoch

Ivan Branislav Zoch, zdroj wikipédia

Ivan Branislav Zoch (∗ 24. jún 1843, Jasenová – † 27. december 1921, Modra), bol slovenský polyhistor a fyzik. Pseudonymy: Branislav, Čika-Apik, Ivan Broz, I. Br. Jánošikovič, I. Br. Jasenovský, Iv. Br. Jaseňovský, Podkohútov, Rybrcol, Zvekan

Život Narodil sa v rodine evanjelického farára Ctiboha Zocha, ktorý patril k najznámejším Štúrovým spolupracovníkom. Základné vzdelanie získal v rodine a na ľudovej škole v Jasenovej, pokračoval na gymnáziu v Banskej Bystrici (1854 - 1858), neskôr prešiel do Těšína, Šoprone a po maturite v Levoči v roku 1862 začal študovať matematiku a fyziku na Technickej vysokej škole vo Viedni a neskôr na univerzite v Erlangene. V roku 1866 obhájil doktorskú prácu.

Po skončení štúdia ho zvolili za profesora na jediné slovenské gymnázium vo Veľkej Revúcej. Na škole vybudoval bohaté fyzikálno-chemické zbierky. Už v prvom roku pobytu Zocha v Revúcej ho vyšetrovali, ba i väznili. Revúckych profesorov bezdôvodne obviňovali z činov, ktorých sa vôbec nedopustili a po 12 rokoch jestvovania gymnázium vo Veľkej Revúcej zatvorili v roku 1874.

Po zatvorení gymnázia bol krátky čas správcom Spárorezovej sudodielne v Krupine. Po jej zatvorení sa živil príležitostnými prácami. Biskup Josip Juraj Strossmayer ho pozval za profesora na gymnázium do chorvátskeho Osijeku.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1566909.

Ivan Branislav Zoch má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Zochova, Modra, Zochova je ulica v Modra, viac o ulici Zochova
 2. Zochova, Bratislava, Zochova je ulica v Bratislava, viac o ulici Zochova
 3. Zochova, Kežmarok, Zochova je ulica v Kežmarok, viac o ulici Zochova
 4. Zochova, Dolný Kubín, Zochova je ulica v Dolný Kubín, viac o ulici Zochova
 5. Zochova, Revúca, Zochova je ulica v Revúca, viac o ulici Zochova

Zoznam bodov

 1. Zochova, autobusová zastávka,
  Kapucínska 2, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
 2. Zochova, autobusová zastávka,
  Staromestská 6, 814 40 Bratislava, Staré Mesto
 3. Zochova, autobusová zastávka,
  Pilárikova 5, 811 03 Bratislava, Staré Mesto
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo