Ivan Baník

Ivan Baník, zdroj wikipédia

Prof. RNDr. Ivan Baník, PhD. (* 30. september 1936, Španie Pole – † 2. júl 2017, tamtiež) bol slovenský fyzik a vysokoškolský pedagóg na Fakulte prírodných vied UMB v Banskej Bystrici, Stavebnej fakulte a Elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave.

Po vedeckej stránke sa venoval najmä skúmaniu fyzikálnych vlastností nekryštalických polovodičov najmä chalkogenidových skiel. Jeho experimentálne práce sa týkali vplyvu vysokého tlaku na ich fyzikálne vlastnosti, teoretické práce sa zaoberali vysvetlením ich elektrických, transportných a optických vlastností. Ďalšie jeho vedecké publikácie boli zamerané na oblasť termofyziky.

V oblasti výučby fyziky publikoval viac ako 100 článkov, ktoré boli orientovaných prevažne na netradičné a domáce fyzikálne experimenty. Jeho práca bola prezentovaná aj v rámci európskych iniciatív Physics on Stage a Science on Stage.

x

Viac na wikipédii.

Ivan Baník má na Slovensku 8 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Baníkova, Bratislava
  2. Bánik, Čierny Balog
  3. Námestie baníkov, Dobšiná
  4. Námestie baníkov, Handlová
  5. Baníkov, Nováky
  6. Námestie baníkov, Rožňava
  7. Bánik, Utekáč
  8. Juraja Bánika, Zvolen
Kategórie: Slovenskí fyzici, Narodenia 30. septembra, Narodenia v 1936, Osobnosti zo Španieho Poľa, Úmrtia 2. júla, Úmrtia v 2017, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo