Ivan Andrejevič Krylov

Ivan Andrejevič Krylov, zdroj wikipédia

Ivan Andrejevič Krylov (rus. Ива́н Андре́евич Крыло́в; * 13. február 1769, Moskva, Ruská ríša – † 21. november 1844, Petrohrad, Ruská ríša) je najznámejší ruský bájkar a pravdepodobne najepigramickejší zo všetkých ruských autorov. Bol bývalý dramatik a novinár, svoj skutočný žáner objavil až vo veku 40 rokov. Zatiaľ čo veľa z jeho prvých bájok vychádzalo voľne z Ezopovych a La Fontainovych bájok, neskôr boli bájky jeho originálnym dielom, často so satirou.

Životopis

Pochádzal z chudobnej dôstojníckej rodiny. Od ôsmich rokov živil po smrti otca matku a súrodencov z platu kancelárskeho poslíčka. Nikdy nedosiahol vyššie školské vzdelanie, avšak získal široký rozhľad ako samouk. Väčšinu svojho života bol zamestnaný ako knihovník.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q191480.

Ivan Andrejevič Krylov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo