Isamu Akasaki

Isamu Akasaki, zdroj wikipédia

Isamu Akasaki (jap. 赤﨑 勇Akasaki Isamu, * 30. január 1929, Ciran, Japonsko – † 1. apríl 2021, Nagoja, Japonsko) bol japonský fyzik, odborník na technológiu polovodičov.

Spolu s Hirošim Amanom a Šúdži Nakamurom získal Nobelovu cenu za fyziku za rok 2014. Bola udelená za vývoj modrých svetelných diód umožňujúcich vytvorenie nového, ekologického svetelného zdroja.

Životopis

Akasaki absolvoval roku 1952 Kjótsku univerzitu a po štúdiu pracoval vo firme Kobe Kogyo Corporation, teraz začlenenej do firmy Fujitsu. Doktorát získal na univerzite v Nagoji roku 1964, kde potom začal učiť, od roku 1981 ako riadny profesor. Zároveň pôsobil v Macušitovom výskumnom ústave v Tokiu, kde sa koncom šesťdesiatych rokov začal zaoberať svetelnými diódami a neskôr urobil zásadné objavy, umožňujúce konštrukciu súčasných modrých svetelných diód. Emeritovaný bol ako profesor roku 1992, v októbri 2006 vznikol pri univerzite v Nagoji Akasakiho inštitút.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1673706.

Isamu Akasaki má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo