Imrich Hudec

MUDr. Imrich Hudec (∗ 31. október 1914, Banská Štiavnica, Slovensko – † 3. máj 1999, Banská Bystrica, Slovensko) bol lekár-chirurg.

Život Základnú školu absolvoval v rodnom meste a rovnako v Banskej Štiavnici zmaturoval. Študoval medicínu na Lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Po rozdelení Česko-Slovenska sa vrátil na Slovensko a štúdium medicíny ukončil na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v roku 1941.

Ako čerstvo skončený lekár narukoval do Slovenskej armády, kde ako šéflekár útočnej vozby v Martine získal prvé chirurgické skúsenosti. Zúčastnil sa Slovenského národného povstania. Po skončení II. svetovej vojny pokračoval ako chirurg vo svojom rodisku – Banskej Štiavnici u primára Dionýza Majdáka a v rokoch 1945 – 1947 na chirurgickej klinike v Košiciach u prof. Jána Kňazovického. V roku 1947 sa s mladou rodinou vrátil do Banskej Štiavnice, kde pokračoval vo svojej chirurgickej špecializácii na chirurgickom oddelení nemocnice a zároveň v nadúväzku ako „banský“ lekár. V roku 1953 prijal ponúknuté miesto riaditeľa Krajskej nemocnice (KÚNZ) v Banskej Bystrici, kam sa v roku 1955 aj s rodinou presťahoval.

Bol nadaný hudobník, od detstva hral na klavíri, počas štúdia hrával v študentskej kapele, mal niekoľko sólových klavírnych koncertov. Vo voľných chvíľach sa rád venoval športu, v mladých rokoch lyžovaniu a stolnému tenisu, neskôr najmä tenisu a turistike.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767450.

Imrich Hudec má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo