Imrich Barta

Imrich Barta (∗ 1925, Šamorín – † 1999, Bratislava) bol slovenský architekt a maliar gréckeho pôvodu. Obrazy maľoval v impresionistickom štýle.

Bol hlavným architektom pre stavbu mestskej časti Petržalka, tento projekt však bol socialistickou vládou z dôvodu vysokých finančných nákladov zastavený a naprojektovaná bola súčasná, menej nákladná Petržalka. Bol aj autorom projektu moderného dunajského nábrežia, ktorý však vláda tiež nepodporila. Bol prvým architektom, ktorý plánoval rozšíriť centrum moderného mesta k Dunaju. V roku 2010 bola postavená na tomto mieste obchodná čast Eurovea, ako vôbec prvé zrealizovanie Bartovej vízie. Imrich Barta reštauroval aj mnoho slovenských kostolov.

Bol hlavným architektom, spoločne s Jánom Štellerom, aj pri projektovaní bratislavskej mestskej časti Ružová dolina. Projekt bol naprojektovaný a realizovaný v rokoch 1959 až 1963.

Zdroje , M. Dula, H. Moravčíková, Slovenská architektúra v 20. storočí , ,

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767453.

Imrich Barta má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, Narodenia v 1925, Osobnosti zo Šamorína, Úmrtia v 1999, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo