Ignác Bizmayer

Ignác Bizmayer (* 20. apríl 1922, Košolná – † 15. august 2019, Modra) bol slovenský keramikár, národný umelec a držiteľ štátneho vyznamenania Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby.

Život a tvorba

Vyrastal na habánskom dvore v obci Košolná. V detstve sa stretol s moravským keramikárom a znalcom habánskej fajansy Heřmanom Lansfeldom, v rokoch 1936 až 1939 študoval Keramickej škole v Modre, ako majster v období rokov 1939 až 1954 pôsobil v „Slovenskej ľudovej majolike“ a od roku 1957 sa venoval vlastnej keramickej tvorbe. Žil a tvoril vo svojom ateliéri v Modre-Harmónii.

Vo svojom diele sa sústredil na figurálnu tvorbu, keramickú plastiku, úžitkovú dekoratívnu keramiku. Vychádzal z ľudového umenia, obnovoval habánsku keramickú tradíciu. V jeho umeleckej tvorbe možno vidieť život, prácu, zvyky, obrady slovenského ľudu. Stvárnil postavy muzikantov, remeselníkov, svätcov, vinohradníkov, tanečníkov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12767369.

Ignác Bizmayer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo