Humphrey Searle

Humphrey Searle (* 26. august 1915 – † 12. máj 1982) bol anglický hudobný skladateľ a pedagóg.

Životopis

Narodil sa roku 1915 v Oxforde, študoval na londýnskom konzervatóriu Royal College of Music (medzi jeho pedagógov patrili John Ireland a Gordon Jacob) a následne odišiel na šesťmesačné štipendium do Viedne, kde súkromne študoval u Antona Weberna. Roku 1938 začal pracovať pre BBC. Neskôr sa začal venovať výhradne skladateľskej činnosti. Skladal rôzne orchestrálne skladby, klavírne sonáty, skladby pre hlas a orchester, komornú hudbu, skladby pre gitaru, balety aj opery. Taktiež sa venoval skladaniu hudby pre film, napríklad pre film The Haunting režiséra Roberta Wisa. Venoval sa aj pedagogickej činnosti, medzi jeho žiakov patrili okrem iných Michael Finnissy a John Cale. Výrazne sa zaoberal dielom klaviristu a skladateľa Ferenza Liszta. Zomrel roku 1982 v Londýne vo veku 66 rokov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1351430.

Humphrey Searle má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, Narodenia v 1979, Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo