Hugh David Politzer

Hugh David Politzer (* 31. august 1949, New York, New York, USA) je americký teoretický fyzik.

V roku 2004 získal Nobelovu cenu, spolu s Davidom Grossom z Kalifornskej univerzity a Frankom Wilzcekom, „za objav asymptotickej voľnosti v teórii silnej interakcie“.

Životopis

Narodil sa v New Yorku. Jeho rodičia Alan a Valerie Politzer boli doktori a pochádzali z Československa. Po druhej svetovej vojne emigrovali do USA. Navštevoval strednú školu Bronx High School of Science a ukončil ju v roku 1966. Svoj bakalársky titul obdržal na Michiganskej univerzite v roku 1969 a doktorát z Harvardovej univerzity pod vedením Sidneyho Colemana v roku 1974.

Vo svojom prvom uverejnenom článku z roku 1973 opísal fenomén asymptotickej voľnosti: čím bližšie sú k sebe kvarky, tým slabšie medzi nimi budú pôsobiť silné jadrové sily

Keď sa kvarky nachádzajú v extrémnej blízkosti, jadrová sila medzi nimi je tak slabá, že sa správajú skoro ako voľné častice. Tento záver, nezávisle objavený v približne rovnakom čase Grossom a Wilczekom na Princetonskej univerzite, bol mimoriadne dôležitý pre rozvoj kvantovej chromodynamiky. S Thomasom Appelquistom hral Politzer taktiež ústrednú rolu pri predpovedi „charmonia“, subatomárnej častice tvorenej charmovým kvarkom a charmovým antikvarkom.

Bol členom tzv.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q107407.

Hugh David Politzer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo