Hanka G

Hanka G vlastným menom Hana Gregušová je slovenská jazzová speváčka, v súčasnosti (2018) pôsobiaca na jazzovej scéne v New Yorku.

V USA pravidelne vystupuje na jazzových festivaloch, spieva v najprestížnejších jazzových kluboch a spolupracuje s renomovanými americkými jazzovými muzikantami. Cassandra Wilson, dvojnásobná držiteľka hudobného ocenenia Grammy a najlepšia americká jazzová speváčka podľa časopisu TIME, sa vyjadrila o Hanke ako o „Najlepšej z nastupujúcej generácie“. Cassandra je zastúpená v USA tou istou umeleckou agentúrou ako Hanka – Ojah Media Group.

Hanka viac ako desať rokov vystupuje striedavo na domácej ako aj zahraničnej scéne, kde uchvacuje poslucháčov svojím tmavým hlboko posadeným hlasom a hudobným spojením jazzu, soulu a world-music. V roku 2017 sa stala laureátom najvyššieho odborného ocenenia v oblasti jazzu – cenou „Ladislava Martoníka“ ako „Jazzman roka 2017“, ktorú udeľuje odborná porota Hudobného Fondu a zároveň je druhou takto ocenenou ženou za 26 rokov udeľovania tohto ocenenia na Slovensku.

Hudobné začiatky

Jej očarenie hudbou je spojené s raným detstvom v Mongolsku, kde krátko po narodení na Slovensku prijali jej rodičia ponuku zúčastniť sa medzinárodnej geologickej expedície. Časom sa Hanka venovala mnohým hudobným žánrom vrátane popu, rocku a funky a pôsobila v rôznych hudobných formáciách. Až v roku 2001 počas jej hudobného pôsobenia na lokálnej scéne vo Washingtone D.C. sa rozhodla naplno venovať jazzu. Po návrate z U.S.A. sa jej podarilo etablovať medzi profesionálnu slovenskú jazzovú elitu vďaka v jazzovému klaviristovi Gabrielovi Jonášovi, ktorý bol jej miesto speváčky vo svojej kapele. Čoskoro nasleduje množstvo hudobných spoluprác a vystúpení na domácej ako aj medzinárodnej scéne.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q19818214.

Hanka G má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti z Bratislavy, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo