Hana Zelinová

Hana Zelinová, zdroj wikipédia

Hana Zelinová (∗ 20. júl 1914, Vrútky – † 16. marec 2004, Bratislava) bola slovenská spisovateľka a dramatička, autorka literatúry pre deti a mládež.

Život Narodila sa v rodine robotníka a vzdelanie získavala vo Vrútkach, neskôr pokračovala na učiteľskom ústave v Bratislave. Pracovala ako redaktorka (Slovenský východ, Novosti) v Košiciach, kam sa vrátila po vojne a začala pracovať v nakladateľstve Svojeť. V rokoch 1950 – 1954 pracovala v podniku Obnova v Bratislave, neskôr bola referentkou v Západoslovenských vodárňach a kanalizáciách a v rokoch 1962 – 1970 pôsobila ako redaktorka v časopise Zornička. V roku 1972 odišla do dôchodku. V rokoch 1990 – 1992 bola poslankyňou Národnej rady SR za Demokratickú stranu.

V roku 1979 jej bol udelený titul zaslúžilá umelkyňa, v roku 2001 jej bolo udelené najvyššie štátne ocenenie za celoživotnú tvorbu – Pribinov kríž I. triedy. V jej rodisku – Vrútkach – je po nej pomenovaná mestská knižnica, škola a nachádza sa tu aj jej pamätná izba.

V roku 1995 realizoval scenárista a režisér Fedor Bartko dokumentárny film o živote a tvorbe Hany Zelinovej v rámci televízneho cyklu Portréty (scenár Dana Herrmanová, STV Bratislava), v roku 2001 dokumentárny film O čom je život – Hana Zelinová.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3506285.

Hana Zelinová má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hany Zelinovej, Nitra, Hany Zelinovej je ulica v Nitra, viac o ulici Hany Zelinovej
  2. Hany Zelinovej, Senec, Hany Zelinovej je ulica v Senec, viac o ulici Hany Zelinovej
  3. Zelinovej, Miloslavov, Zelinovej je ulica v Miloslavov, viac o ulici Zelinovej
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo