Hana Ponická

Hana Ponická (∗ 15. júl 1922, Halič - † 21. august 2007, Banská Bystrica) bola slovenská prozaička, prekladateľka, publicistka a autorka literatúry pre deti a mládež, disidentka, bývalá manželka spisovateľa Štefana Žáryho, básnika Jána Kostru a vojenského historika Jaroslava Šolca.

Životopis Narodila sa v rodine Júliusa Ponického, sudcu a vrchného súdneho inšpektora ČSR nad súdmi Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Počas 2. svetovej vojny začala študovať medicínu, no štúdium nedokončila. Aktívne sa zúčastnila Slovenského národného povstania, v rokoch 1948 - 1950 žila aj s manželom v Ríme. Po návrate na Slovensko pracovala ako redaktorka, v rokoch 1954 - 1967 sa profesionálne venovala literatúre, v rokoch 1968 - 1972 bola redaktorkou Smeny na nedeľu, no kvôli svojmu postoju proti okupácii musela odísť zo zamestnania. Odsťahovala sa do Lukavice (v blízkosti Sliača), kde pôsobila ako disidentka. V roku 1977 sa stala jednou zo signatárov a signatárok Charty 77. V roku 1988 bola postavená pred súd za spomienku na 20. výročie sovietskej invázie.

V roku 1992 nakrútil Fedor Bartko jej portrét pod názvom Stretnutie s Hanou Ponickou (cyklus Osobne a neosobne, Slovenská televízia, Bratislava).

Tvorba Vo svojej próze pre deti pôsobí na detskú predstavivosť, oživuje minulosť a zameriava sa tiež na vážne problémy súčasnosti. V tvorbe pre dospelých sa zameriava na svet žien, ich vzťahové problémy, túžbu po prekonaní hrozby osamelosti. Okrem vlastnej tvorby sa venovala tiež prekladom, najmä z taliančiny, francúzštiny, maďarčiny a nemčiny.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2604414.

Hana Ponická má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Hany Ponickej, Lučenec, Hany Ponickej je ulica v Lučenec, viac o ulici Hany Ponickej
  2. Hany Ponickej, Sliač, Hany Ponickej je ulica v Sliač, viac o ulici Hany Ponickej
  3. Hany Ponickej, Bratislava, Hany Ponickej je ulica v Bratislava, viac o ulici Hany Ponickej
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo