Gustáv Zoch

Gustáv Zoch (∗ 3. júl 1884, Cerovo - † 10. február 1924, Bratislava) bol slovenský evanjelický kňaz, náboženský spisovateľ, dramatik.

Jeho otec bol Stanislav Zoch, matka Paulína rod. Leustachová a brat Samuel Zoch.

Životopis Základy vzdelania získal u otca, študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici, Petrinji a v Soprone, kde maturoval, teológiu v Bratislave, 1909 ordinovaný za kňaza. Kaplán u Jána Slávika v Dačovom Lome, evanjelický farár v Hodruši, v Lubine, po 1918 dekan považsko-novomestského školského okr., seniorálny presbyter a vnútromisijný referent nitrianskeho seniorátu. Agilný nar., ľudovýchovný, kultúrny a osvetový pracovník. Prostredníctvom prednášok propagoval moderné formy hospodárstva, zvlášť ovocinárstva, iniciátor ochotníckeho divadla. Autor divadelnej hry, spoluautor a zostavovateľ kázní. Publicistické aktivity orientoval na náboženské otázky evanjelický cirkvi, jej školstva a histórie, náboženskej výchovy. Zverejňoval cirkevné a svetské aktuality z nitrianskeho seniorátu, výsledky osvetovej a ľudovýchovnej práce.

Pamiatky , báseň M. Braxatorisa-Sládkovičovho Nad rakvou Gustáva Zocha, evanjelického farára lubinského (Stráž na Sione, 32, 1924, č. 3, s. 23-25).

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12766532.

Gustáv Zoch má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí dramatici, Narodenia 3. júla, Narodenia v 1884, Osobnosti z Cerova, Úmrtia 10. februára, Úmrtia v 1924, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo