Gustáv Husák

Gustáv Husák, zdroj wikipédia

JUDr. Gustáv Husák, CSc. (pokrstený ako Augustín Husák; * 10. január 1913, Dúbravka, dnes časť Bratislavy – † 18. november 1991, Bratislava) bol najvýznamnejší slovenský komunistický politik druhej polovice 20. storočia v ČSSR. Prešiel vzostupmi (SNP, federácia 1968) aj pádmi (odsúdený ako nacionalista, normalizátor), aby sa nakoniec stal generálnym tajomníkom KSČ a prezidentom ČSSR.

Osobný život

Narodil sa v rodine Nikodéma Husáka a jeho manželky Magdalény, rodenej Fratričovej. Pokrstili ho ako Augustína a toto krstné meno používal na všetkých oficiálnych dokumentoch až do roku 1945. Keď mal pätnásť mesiacov, jeho matka zomrela na tuberkulózu. O pár mesiacov neskôr musel otec narukovať na front, a tak sa o jedenapolročného chlapca i dve staršie sestry Katarínu a Štefániu musela postarať babka. Husák tak štyri roky vyrastal bez otca.

x

Viac na wikipédii.

Gustáv Husák má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

  1. Husák, obec

Zoznam bodov

  1. Hušák, vrch,
    Súradnice: 49°41'9"N, 16°42'8"E
  2. Husák, miesto,
    076 17 Čeľovce, okres TV
    Súradnice: 48°36'16"N, 21°39'48"E

Zoznam vôd

  1. Husák, plocha
Kategórie: Osobnosti SNP, Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Davisti, Prezidenti Česko-Slovenska, Narodenia 10. januára, Narodenia v 1913, Osobnosti z Bratislavy, Úmrtia 18. novembra, Úmrtia v 1991, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo