Gotthard Heinrici

Gotthard Heinrici, zdroj wikipédia

Gotthard Heinrici (∗ 25. december 1886, Gumbinnen – † 13. december 1971, Weiblinnen) bol nemecký generál v druhej svetovej vojne.

Osobný život Gotthard Heinrici sa narodil vo Východnom Prusku. Jeho bratranec bol Gerd von Rundstedt, jeho manželka Gertruda Heinrici bola polovičná židovka a rodina dostala od Hitlera takzvané Vyhlásenie o nemeckej krvi (Deutschblütigkeitserklärung). Heinrici mal dve deti: chlapca a dievča. Bol pobožný muž ktorý pravidelne chodil do kostola. V dôsledku svojej pobožnosti bol v nacistickej hierarchii nepopulárny.

Skorá vojenská kariéra Heinriciho predkovia slúžili v armáde už od 12 storočia, a Gotthard Heinrici dokončil túto tradíciu vstupom do armády k 95. pešiemu regimentu ešte v roku 1905 vo veku 19 rokov. Zažil boje v prvej svetovej vojne na západnom fronte a získal niekoľko vyznamenaní, železný kríž prvej a druhej triedy a čiernu medailu za zranenie. Zúčastnil sa aj na bojoch o Tannenberg.

Druhá svetová vojna Heinrici si vo Wehrmachte vybudoval reputáciu najlepšieho defenzívneho generála. U jeho vojakov si vyslúžil prezývku tzv. „Unser Giftzwerg“. Počas bleskovej vojny vo Francúzsku velil XII. armádnemu zboru, s ktorým sa mu podarilo dňa 14. júna, 1940 preraziť cestu cez Maginotovu líniu.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q57205.

Gotthard Heinrici má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti SNP, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo