Gorazd

Gorazd, zdroj wikipédia

Svätý Gorazd (9. – 10. storočie) bol velkomoravský biskup a literát.

Gorazd bol žiakom sv. Cyrila a Metoda. Pochádzal z okolia Nitry, pravdepodobne z lokality dnešnej obce Močenok, z usadlosti Gorazdov. Spolu so sv. Cyrilom a Metodom a ich pomocníkmi sv. Klimentom, Naumom, Angelárom a Sávom patrí do skupiny svätcov označovaných svätí sedmopočetníci.

Nezachoval sa nám žiaden samostatný život Gorazda, najviac informácií o ňom máme z Života Klimenta, ktorý napísal svätý Teofylakt Ochridský na konci 11. alebo začiatku 12. storočia na základe starších slovanských predlôh. Gorazdovo meno sa nachádza aj v Zozname bulharských arcibiskupov, v slávosloví v tzv. Borilovom synodiku (1211) a ďalších prameňoch.

Spolu so sv. Cyrilom a Metodom sa zúčastnil r. 867 cesty do Ríma. Za kňaza vysvätil Gorazda biskup Formozus v Ríme v roku 868. O jeho prítomnosti v Ríme svedčí aj správa z literárnej správy Uspenije Kirilla, kde sa môžeme dočítať, že Cyril si pred svojou smrťou pozval do kláštora Klimenta, Sávu, Angelára, Gorazda a Nauma a utvrdzoval ich vo viere. Spolu so svätým Metodom bol pri návrate z Ríma zajatý a väznený franskými biskupmi.

x

Viac na wikipédii.

Gorazd má na Slovensku 16 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Gorazdova, Bánovce nad Bebravou
 2. Gorazdova, Bratislava
 3. Gorazdova, Dolné Lovčice
 4. Sv. Gorazda, Košice
 5. Gorazdova, Kúty
 6. Gorazdova, Michalovce
 7. Sv. Gorazda, Močenok
 8. Gorazdova, Nitra
 9. Gorazdovo nám., Olomouc
 10. Gorazdovo nábrežie, Prievidza
 11. Gorazdova, Púchov
 12. Sv. Gorazda, Senica
 13. Gorazdova, Spišská Nová Ves
 14. Sv.Gorazda, Teplička nad Váhom
 15. Svätého Gorazda, Žilina
 16. Gorazdova, Zlaté Moravce

Zoznam bodov

 1. Gorazdova, autobusová zastávka,
  Dlhá 80, 949 01 Nitra, Chrenová
 2. Gorazdova, autobusová zastávka,
  Dlhá 59, 949 01 Nitra, Chrenová
Kategórie: Narodenia v 9. storočí, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo