Gonbožab Cebekovič Cybikov

Gonbožab Cebekovič Cybikov, zdroj wikipédia

Gonbožab Cebekovič Cybikov (rus. Гонбожа́б Цэ́бекович Цы́биков), uvádzaný aj ako Gombožab (rus. Гомбожа́б); po mongolsky Цэвэгийн Гомбожав) (* 20. apríl 1873 – † 20. september 1930) bol ruský cestovateľ, etnograf, jazykovedec a orientalista. Medzi rokmi 1899 – 1902 podnikol cestu do Tibetu o ktorej zanechal cestopisnú správu „Cesta k posvätným miestam Tibetu“. Po návrate z Tibetu sa venoval predovšetkým akademickej činnosti.

Život

Narodenie a štúdiá

Narodil sa v rodine burjatského úradníka. Jeho otec Cebek Montujev veľmi usiloval o to, aby jeho syn dostal dostatočné vzdelanie. Už od piatich rokov svojho syna učil mongolskej abecede a potom čo Gonbožab Cybikov strávil rok vo farskej škole, ho poslal študovať do Čity, kde sa nachádzalo novootvorené gymnázium.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1255243.

Gonbožab Cebekovič Cybikov má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Ruskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo