Gilbert Keith Chesterton

Gilbert Keith Chesterton, zdroj wikipédia

Gilbert Keith Chesterton (∗ 29. máj 1874, Londýn – † 14. jún 1936, Beaconsfield) bol anglický spisovateľ, esejista, novinár a katolícky filozof.

Začiatkom 90. rokov počas štúdia výtvarného umenia ho postihla duševná kríza, keď sa jeho puritánska výchova stretla s dekadentným životným štýlom moderných maliarov, ktorý neprijal. Pravdepodobne z tých čias pochádzala jeho zaujatosť voči modernému maliarstvu a impresionizmu. Štúdium výtvarného umenia zanechal, prešiel k štúdiu anglickej literatúry a duševný pokoj nakoniec našiel v obdive okolitého sveta a vo svojráznej filozofii vďaky svetu. Svoje myšlienky azda najbrilantnejšie vyjadril v knihe Ortodoxia. Na svojich oponentov reagoval knihou Heretici.

Bol autorom detektívnych poviedok s hlavným hrdinom katolíckym kňazom pátrom Brownom. Tieto poviedky vychádzali od roku 1911 až do jeho smrti.

Diela Poézia , 1900 Greybeards at Play , 1900 The Wild Knight and Other Poems , 1911 The Ballad of the White Horse , 1915 Poems , 1915 Wine, Water, and Song , 1922 The Ballad of St. Barbara and Other Poems , 1926 The Queen of Seven Swords , 1927 The Collected Poems of G.K. Chesterton

x

Viac na wikipédii.

Gilbert Keith Chesterton má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 29. mája, Narodenia v 1874, Osobnosti z Londýna, Úmrtia 14. júna, Úmrtia v 1936, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo