Gerhard Auer

Gerhard Auer (∗ 9. apríl 1925, Náchod - † 22. november 2002, Bratislava) bol slovenský dirigent a hudobný skladateľ českého pôvodu.

Život Narodil sa v Náchode a v rokoch 1940 - 1945 študoval na Nemeckej hudobnej akadémii v Prahe hru na klavír, dirigovanie a skladbu. Po krátkom pobyte v Drážďanoch dokončil štúdiá na Štátnom konzervatóriu v Bratislave, kde boli jeho učiteľmi Eugen Suchoň a Alexander Moyzes v skladbe a Kornel Schimpl - dirigovanie. Absolvoval v roku 1947. Na Slovensku sa potom celkom naturalizoval.

V roku 1948 sa stal korepetítorom opery Slovenského národného divadla. Ako asistent začal aj dirigovať. Najprv niektoré baletné predstavenia a od roku 1950 sa stal riadnym dirigentom. V roku 1953 začal vyučovať na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a v sedemdesiatych rokoch aj na konzervatóriu. Od roku 1958 riadil tiež Operné štúdio VŠMU. V roku 1962 pôsobil krátko v Nemeckej demokratickej republike. Dirigentom opery SND bol až do odchodu do dôchodku v roku 1990.

Dielo Javiskové diela , Spoveď dona Juana (miniopera, libreto B. Hončarivová podľa Karla Čapka, 1983) , Mária (balet, libreto M. Kohút podľa Aloisa Jiráska, 1956) , Krásna Hedviga (balet, libreto H. Hoffstädter, 1980)

x

Viac na wikipédii, wikidata Q25973817.

Gerhard Auer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo