Georgi Dimitrov

Georgi Dimitrov, zdroj wikipédia

Georgi Dimitrov Michajlov (bulh. Георги Димитров Михайлов), v slovenčine aj Juraj Dimitrov (* 18. jún 1882, Kovačevci, Bulharsko – † 2. júl 1949, Moskva, ZSSR) bol bulharský komunistický vodca.

Život

Narodil sa v dedine Kovačevci blízko mesta Pernik v západnom Bulharsku. Už odmalička sa zoznamoval s revolučnými hnutiami. Žil v časoch, kedy Bulharsko sužovali veľké nepokoje a nikto nevedel nájsť východisko z tejto situácie. Ľudia sa v krajine búrili a očakávali, že sa konečne niečo zmení k lepšiemu.

V roku 1923, po potlačení povstania organizovaného Bulharskou komunistickou stranou, na ktorej čele stál, bol nútený emigrovať do zahraničia, odkiaľ sa však postupne dostával na čelo strany.

Rok 1933 bol pre jeho kariéru veľmi dôležitý.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q155074.

Georgi Dimitrov má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dimitrovova, Polomka, Dimitrovova je ulica v Polomka, viac o ulici Dimitrovova
  2. Dimitrovova, Handlová, Dimitrovova je ulica v Handlová, viac o ulici Dimitrovova
  3. Dimitrovova, Svitavy, Dimitrovova je ulica v Svitavy, viac o ulici Dimitrovova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo