Georges Bizet

Georges Bizet, zdroj wikipédia

Georges Bizet (* 25. október 1838, Paríž, Francúzsko – † 3. jún 1875, Bougival) bol francúzsky hudobný skladateľ, ktorý sa preslávil najmä svojou operou Carmen.

Životopis

Bizet bol žiakom Halévyho, skladateľa, ktorý sa preslávil operou Židovka. Nedožil sa vysokého veku. Bol statnej postavy s hustými kučeravými vlasmi, tmavými fúzmi a bradou, no profesorský cviker na očiach ho robil starším, než v skutočnosti bol.

Bizet miloval exotiku. Vo všetkých svojich operách vychádzal z cudzokrajného prostredia – indického, cejlónskeho, španielskeho – a usiloval sa ho aj hudobne vyjadriť, čím predznamenal príchod hudobného impresionizmu. Napriek tomu, že jeho dramatické diela nezožali úspech, Bizet mal mimoriadny talent najmä v oblasti hudobnej inštrumentácie.

Ako autor opier mal zmysel aj pre bezprostrednosť hudby a jej dramatickú účinnosť. Najlepšie to dokázal v opere Carmen.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q56158.

Georges Bizet má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo