Gabriela Beňačková

Gabriela Beňačková, zdroj wikipédia

Gabriela Beňačková (∗ 25. marec 1947, Bratislava) je slovenská operná speváčka.

Kariéra Kariéru začala v Slovenskom národnom divadle, po krátkom čase prešla do Národného divadla v Prahe, kde sa stala sólistkou prvého zboru. Už v roku 1971 stvárnila pod Krombholcovým vedením Mařenku v Smetanovej Prodanej nevěste. Túto postavu stvárnila viac než päťstokrát v niekoľkých európskych jazykoch. Tisíckrát spievala úlohu Jenůfy Leoša Janáčka.

V Prahe spievala 11 sezón, počas ktorých sa začali jej hosťovania vo významných operných domoch sveta - vo Viedni (vo Wiener Staatsoper sa stala sólistkou v roku 1974), Mníchove, v londýnskej Covent Garden, v Madride, Barcelone a napokon aj v MET v New Yorku.

Do pražského Národného divadla sa vrátila v roku 1983 pri znovuotvorení historickej budovy ako Smetanova Libuša. Medzi jej úlohy patrili Rusalka, Jenůfa, Margaréta, hrdinky Pucciniho opier, Mařenka, Káťa Kabanová a iné.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q429145.

Gabriela Beňačková má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo