Gabriel Corsan-Avendano

Prof. Gabriel Corsan-Avendano, uvádzaný aj ako Corzan-Avendano, Corsano-Avendano (* 18. august 1827, Smolník – † 14. jún 1903, Budapešť, Maďarsko) bol slovenský matematik.

Životopis

Gabriel Corsan-Avendano sa narodil v Smolníku v šľachtickej rodine Ľudovíta Corsan-Avendano, ktorý bol správcom kráľovských soľných baní a jeho manželky Jozefíny rodenej Gastberovej. S manželkou Vandou Sacher von Kronenthal mali 6 detí. Študoval na Kráľovskej akadémii v Košiciach, právo na evanjelickom kolégiu v Prešove, banské vedy na Banskej a lesníckej akadémii v Banskej Štiavnici a napokon matematicko-fyzikálne a technické disciplíny na viedenskej technike. Spočiatku pôsobil ako gymnaziálny profesor v Košiciach a v Pešti, v roku 1872 získal súkromnú docentúru z fyziky na budapeštianskej univerzite. V rokoch 1872–1897 bol profesorom matematiky na vojenskej akadémii (Academia Ludovica) v Budapešti, od roku 1864 pôsobil ako člen korešpondent Maďarskej akadémie vied. Bol autorom celého radu stredoškolských učebníc a zbierok príkladov z matematiky.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q19294423.

Gabriel Corsan-Avendano má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí matematici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo