Fryderyk Chopin

Fryderyk Chopin, zdroj wikipédia

Fryderyk Chopin (* 22. február alebo 1. marec 1810, Żelazowa Wola pri Varšave, Poľsko – † 17. október 1849, Paríž, Francúzsko) (celým menom Fryderyk Franciszek Chopin [šopén], francúzsky Frédéric François Chopin) bol poľský hudobný skladateľ a klavírny virtuóz obdobia romantizmu, ktorý je známy svojimi takmer výlučne klavírnymi skladbami.

Chopinov otec bol francúzsky emigrant, matka pochádzala zo schudobneného šľachtického rodu z Poľska. Frédéric Chopin prežil krásne detstvo vo Varšave. V roku 1816 sa začal učiť hru na klavíri u Čecha Vojtěcha Živného a už v siedmich rokoch sa pokúšal o svoje prvé skladby. Od roku 1822 bol žiakom varšavského lýcea a medzi rokmi 1826–1829 sa učil u Józefa Elsnera hudobnú teóriu na konzervatóriu. Potom vyšla tlačou jeho prvá skladba „Klavírne rondo c mol“. Po škole slávil úspech koncertovaním vo Viedni, Prahe, Tepliciach a Drážďanoch.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q1268.

Fryderyk Chopin má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Chopinova, Brno
 2. Chopinova, Havířov
 3. Chopinova, Ostrava

Zoznam bodov

 1. Chopina, autobusová zastávka,
  Głuchołazy
  názvy: Głuchołazy ul. Szopena
 2. Chopina, autobusová zastávka,
  Krosno
 3. Chopina, autobusová zastávka,
  Krosno
Kategórie: Osobnosti na česko-slovenských poštových známkach, Narodenia 1. marca, Narodenia v 1810, Úmrtia 17. októbra, Úmrtia na tuberkulózu, Úmrtia v 1849, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo