Fridrich Zavarský

Fridrich Zavarský (∗ 17. júl 1912, Šúrovce – † 24. december 1976, Lenzing, Rakúsko) bol slovenský matematik, fyzik a pedagóg.

Narodil sa v Šúrovciach v okrese Trnava.

V rokoch 1932 – 1937 študoval na UK v Prahe. Získal aprobáciu pre vyučovanie matematiky a fyziky. V septembri 1938 nastúpil na Rímskokatolícky mužský učiteľský ústav v Bánovciach nad Bebravou. Vyučoval matematiku, fyziku a chémiu. Prispieval do odborných matematických časopisov, poučno-vedecké články uverejňoval v časopise Plameň a v iných periodikách, bol pravidelným recenzentom časopisu Filozofický zborník. So študentmi naštudoval operetu Novoveskí študenti a Amor šarapatí i viaceré príležitostné scénky. Profesor Zavarský bol telom i dušou matematikom, hlboko pohrúženým do svojho odboru. Mnohokrát pri výklade matematických poučiek ani nevnímal okolie. Tak sa stávalo, že časť študentov nestačila vnímať jeho postupy a upadala do letargie. Tým sa utvárala jednak skupina matematikov a na druhej strane skupina tých, čo viac alebo menej „tápali“. Profesor Zavarský bol viac teoretikom ako praktikom, predurčený prednášať matematiku na vyššej úrovni, ako boli učiteľské ústavy.

V Bánovciach pôsobil do roku 1945, kedy sa s rodinou odsťahoval do Rakúska. V Rakúsku pracoval ako hlavný matematik a fyzik závodu Zellwole v Lenzingu. Niekoľko rokov prednášal aj v Národnej univerzite v Lenzingu. Pre každý kurz matematiky, fyziky alebo štatistiky pripravoval skriptá v rozsahu 50 strán.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q13409106.

Fridrich Zavarský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí fyzici, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo