Frico Kafenda

Frico Kafenda, zdroj wikipédia

Frico Kafenda (* 2. november 1883, Mošovce – † 3. september 1963, Bratislava) bol slovenský hudobný skladateľ a pedagóg. Medzi jeho žiakov klavírnej hry a skladby patril aj slávny skladateľ Eugen Suchoň. Ďalšími významnými žiakmi v klavírnej hre boli Michal Knechtsberger Karin, Eva Fischerová–Martvoňová, Jela Hodžová−Medvecká.

Životopis

Narodil sa v rodine Fridricha Kafendu a jeho manželky Cecílie rodenej Jergovej. Po štúdiách Kafenda pôsobil v Nemecku ako dirigent, no po prvej svetovej vojne sa vrátil na Slovensko. Pokúsil sa napísať slovenskú národnú operu, ale kvôli vypuknutiu druhej svetovej vojny zostalo jeho dielo nedokončené. Narukoval a padol do ruského zajatia, kde skicoval budúce Sláčikové kvarteto G dur, ktoré je zobrazením jeho osobných zážitkov zo zajateckého života. Po prvej svetovej vojne sa vrátil na Slovensko a stal sa jednou z vedúcich osobností hudobného života.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q3505734.

Frico Kafenda má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Kafendova, Bratislava, Kafendova je ulica v Bratislava, viac o ulici Kafendova
  2. F. Kafendu, Mošovce, F. Kafendu je ulica v Mošovce, viac o ulici F. Kafendu
  3. Kafendova, Vrútky, Kafendova je ulica v Vrútky, viac o ulici Kafendova
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo