Fredrik Bajer

Fredrik Bajer, zdroj wikipédia

Fredrik Bajer (∗ 21. apríl 1837, Vesteregede, Dánsko – † 22. január 1922, Kodaň) bol dánsky spisovateľ, učiteľ, politik a pacifista, ktorý spolu s Klasom Arnoldsonoem v roku 1908 dostal Nobelovu cenu za mier.

Narodil sa v rodine duchovného, slúžil ako dôstojník dánskej armády, v roku 1864 bojoval vo vojne proti Prusku a Rakúsku a bol za to povýšený do hodnosti nadporučíka. V roku 1865 ho prepustili, presťahoval sa do Kodane, kde pracoval ako učiteľ, prekladateľ a spisovateľ.

V roku 1872 bol zvolený do dánskeho parlamentu, kde pôsobil nasledujúcich 23 rokov. Ako poslanec sa venoval využitie medzinárodných arbitráži na riešenie konfliktov medzi národmi.

Podporoval veľa dánskych i európskych mierových organizácií, zaslúžil sa o dojednanie mieru medzi Nórskom a Švédskom.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q191016.

Fredrik Bajer má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za mier, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo