Franz Xaver Süßmayr

Franz Xaver Süßmayr (∗ 1766, Schwanenstadt, Rakúsko – † 17. september 1803, Viedeň) bol rakúsky hudobný skladateľ.

Životopis Prvé hudobné vzdelanie sa mu dostalo od jeho otca, neskôr od roku 1779, keď vstúpil na gymnázium kremsmünsterského kláštora, bol spočiatku vedený ako Organista et Altista (organista a altista), neskôr taktiež ako Tenor et Violinista (tenorista a huslista). Čo sa týka vzdelania v ostatných oboroch, v ktorých sa učil, dosiahol vzdelanie, aké bolo dopriate len máloktorému hudobníkovi jeho doby.

V neskorších rokoch jeho pobytu v Kremsmünsteri bol stále častejšie pozývaný ku komponovaniu cirkevnej hudby a od roku 1785 taktiež ku kompozícii hudby k divadelným hrám, ktoré boli uvádzané v Kremsmünsteri.

Roku 1787 skončili jeho školské roky, ale až v roku 1788 nachádzame záznamy o tom, že žil vo Viedni. V tom istom roku sa pravdepodobne po prvýkrát stretol s Mozartom, nakoľko sa v jednom zo stratených dopisov zmieňuje, že jeho opereta Der rauschige Hans, ktorá sa datuje k 6. marcu 1788, vznikla „pod vedením oduševneného, nesmrteľného Mozarta“.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q310518.

Franz Xaver Süßmayr má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Operní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo