Franz Schmidt

Franz Schmidt, zdroj wikipédia

Franz Schmidt (∗ 22. december 1874, Bratislava – † 11. február 1939, Perchtoldsdorf, Rakúsko) bol rakúsky violončelista, klavirista, hudobný skladateľ a pedagóg.

Životopis Narodil sa v rodine obchodníka Františka Schmidta. Študoval klavír u Teodora Leszetyckieho. V roku 1888 sa presťahoval do Viedne a študoval na tamojšom konzervatóriu kompozíciu u Roberta Fuchsa a čelo u Ferdinanda Hellmesbergera. Štúdium ukončil v roku 1896 s „vyznamenaním“.

Od roku 1896 do roku 1911 bol členom Viedenských filharmonikov a do roku 1914 violončelistom v Dvorskom orchestri (dnes "Orchester Viedenskej opery"). Úspešne pôsobil nielen ako sólista, ale aj ako dirigent tohto orchestra.

V roku 1914 sa stal profesorom hry na klavíri na "Viedenskej múzickej akadémii" (dnes: Univerzita pre muziku a divadelné vedy). V roku 1925 sa tam stal riaditeľom a od roku 1927 do roku 1931 bol i rektorom. Ako pedagóg vyučujúci hru na klavír, violončelo, kontrapunkt a kompozíciu vychovával na akadémii množstvo známych budúcich muzikantov, dirigentov a skladateľov. K jeho najznámejším žiakom patria mimo iných klavirista Friedrich Wührer, skladateľ Rudolf Wimmer a Alfred Rosé (syn Arnolda Rosé), spomedzi skladateľov ďalej Theodor Berger, Marcel Rubin a Alfred Uhl. Zo zdravotných dôvodov sa v roku 1937 vzdal svojej pedagogickej činnosti.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q434601.

Franz Schmidt má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Schmidtova, Martin

Zoznam bodov

  1. Schmidt, kuchynské potreby,
    Hněvkovského 12, 617 00 Brno
Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, Narodenia 22. decembra, Narodenia v 1874, Úmrtia 11. februára, Úmrtia v 1939, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo