Franz Liszt

Franz Liszt, zdroj wikipédia

Franz Liszt (lat. Franciscus Liszt, maď. Liszt Ferenc alebo slov. František List; * 22. október 1811, Raiding, dnešné Rakúsko – † 31. júl 1886, Bayreuth, Nemecko) bol významný hudobný skladateľ a klavírny virtuóz.

V Európe sa Liszt preslávil začiatkom 19. storočia pre svoju obdivuhodnú klavírnu virtuozitu. Bol priateľom, hudobným propagátorom a patrónom mnohých významných skladateľov tej doby, vrátane Fryderyka Chopina, Richarda Wagnera, Hectora Berlioza, Roberta Schumanna alebo Edvarda Griega. Bol to veľmi plodný skladateľ, ktorý po sebe zanechal veľa diel rozmanitej povahy.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q41309.

Franz Liszt má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Námestie Franza Liszta, Bratislava, Námestie Franza Liszta je ulica v Bratislava, viac o ulici Námestie Franza Liszta
  2. Lisztova, Nitrianske Hrnčiarovce, Lisztova je ulica v Nitrianske Hrnčiarovce, viac o ulici Lisztova
  3. Ferenca Liszta, Dunajská Streda, Ferenca Liszta je ulica v Dunajská Streda, viac o ulici Ferenca Liszta
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo