Franz Lehár

Franz Lehár, zdroj wikipédia

Franz Lehár, pokrstený ako Ferenc Kristóf Lehár, (∗ 30. apríl 1870, Komárno – † 24. október 1948, Bad Ischl, Rakúsko) bol operetný skladateľ.

Lehárova rodina , otec Franz Lehár (syn Josefa Lehára a Anny Poláchovej), vojenský kapelník a skladateľ , matka Christine, rodená Neubrandtová , manželka Sophie, rodená Methová , súrodenci: Eduard, Anna Mária, Antal

Lehárov otec bol kapelníkom rakúskej armády, pôvodom z Moravy s francúzskymi koreňmi, jeho starí rodičia boli sklári alebo roľníci. Podľa rozprávania Lehárovej rodiny, ich predkom bol markíz Le Harde, ktorý bojoval v napoleonskej armáde. Bol zajatý v roku 1805 pri Slavkove (podľa inej verzie bol zajatý v roku 1799), ušiel a vzal si na Morave sedliacke dievča, ktoré ho istý čas ukrývalo. Je potvrdené, že zajatý vojak menom „Le Harde“ skutočne existoval. Lehárov otec sa so svojím plukom stále musel sťahovať po území celej Rakúsko-Uhorskej monarchie. Zúčastnil sa vojenských ťažení na talianskom území a proti Prusku. V roku 1868 bol preložený do Komárna, ktoré bolo v tom čase dôležitým obchodným strediskom s veľkou vojenskou posádkou. Vojenskí kapelníci Rakúsko-Uhorska v tom čase dosahovali slušnú umeleckú úroveň, usporadúvali často koncerty pre verejnosť a stali sa tam významnými šíriteľmi kultúry. V Komárne sa Lehárov otec oženil s Kristínou Neubrandt z miestnej maďarsko-nemeckej obchodníckej rodiny.

Mladší brat Antal ako profesionálny dôstojník po skončení prvej svetovej vojny presunul svoj pluk na maďarské územie, kde zohral dôležitú úlohu v kontrarevolúcii a neskôr podporil neúspešný pokus o návrat kráľa Karola IV. na uhorský trón.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q191917.

Franz Lehár má na Slovensku 3 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Lehárova, Komárno
  2. F. Lehára, Lučenec
  3. Lehárova, Nitrianske Hrnčiarovce

Zoznam bodov

  1. Lehár, penzión, webstránka,
    Lehárova 10, 945 05 Komárno, Komárno
  2. Lehár, penzión, spravuje Jeka, webstránka,
    Tahitótfalu
Kategórie: Narodenia 30. apríla, Narodenia v 1870, Osobnosti z Komárna, Úmrtia 24. októbra, Úmrtia v 1948, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo