František Vláčil

František Vláčil, zdroj wikipédia

František Vláčil (∗ 19. február 1924, Český Těšín – † 28. január 1999, Praha) bol český maliar, grafik, filmový scenárista a režisér. Jeho filmy Marketa Lazarová a Údolí včel sú dnes filmovými odborníkmi považované za vrcholné diela českej kinematografie.http://www.uh.cz/p100/p100/anketa.htmhttp://www.uh.cz/p100/p100/anketa_zbytek.htm Na MFF Karlovy Vary bol ocenený za prínos k svetovej kinematografii.

Život a dielo Študoval dejiny umenia a estetiku na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, štúdium ukončil v roku 1951. O film sa zaujímal už v priebehu štúdia. Najprv začínal v brnianskom trikovom štúdiu dokumentárnych filmov, neskôr vo filmovom štúdiu Československého armádneho filmu, kde natáčal rôzne inštruktážne a propagandistické snímky.

Na Barrandove debutoval až v roku 1960 filmom Holubice, čím sa zaradil medzi najpozoruhodnejších filmových tvorcov tzv. Československej novej vlny 60. rokov 20. storočia. Najväčší ohlas mu ale priniesol dlho pripravovaný, natáčaný a upravovaný film Marketa Lazarová. Zložitá historická filmová freska s vtedy debutujúcou mladučkou slovenský herečkou Magdou Vášáryovou v hlavnej úlohe Markety. Ide o úchvatný psychologický film plný obrazových metafor. Film bol aj na vtedajšie pomery veľmi nákladný (išlo do tej doby o vôbec najdrahší český film). Aby sa časť nákladov vrátila späť, bol v rovnakých kulisách a dekoráciách natočený ďalší historický film Údolí včel s Petrom Čepkom v hlavnej úlohe, ktorý zažiaril aj v ďalšom farebnom snímku Adelheid.

V období normalizácie František Vláčil nakrútil niekoľko krátkometrážnych filmov, z ktorých zrejme vôbec najpozoruhodnejší je film Praha secesní z roku 1974. Nežne poetický bol aj vianočne ladený detský film Pověst o stříbrné jedli. Nasledoval smutný, zvieravý a psychologicky ťažký príbeh Dým bramborové natě s Rudolfom Hrušínským v hlavnej úlohe. Zaujal aj baladický príbeh Stíny horkého léta.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q706451.

František Vláčil má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo