František Reichentál

František Reichentál (tiež Frank, Ferenc, Reichenthal, Reichen-tal; * 6. máj 1895, Lehnice – † 5. apríl 1971, New York) bol slovenský maliar židovského pôvodu.

V roku 1948 v dôsledku vysídlenia emigroval do USA, kde žil a tvoril do konca svojho života. Pôsobil ako pedagóg na viacerých miestach a bol profesorom na Škole umeleckých remesiel v Bratislave. Venoval sa maľbe, kresbe, grafike, grafickému dizajnu. Jeho tvorbu výrazne ovplyvnila maďarská a ruská avantgardná maľba a ruský konštruktivizmus.

Život

František Reichentál sa narodil v obci Lehnice ako syn Jánosa a Fanny (za slobodna Fanny Weinbergerová) Reichentálovcov. Mal dvoch súrodencov, brata a sestru. Navštevoval gymnázium v Bratislave a Győry.

V roku 1915 začal študovať na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti u profesora Oskara Glatza.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q19975110.

František Reichentál má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí maliari, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo