František Lipka

František Lipka, zdroj wikipédia

PhDr. František Lipka (∗ 22. február 1946, Bratislava) je slovenský diplomat, básnik, prekladateľ a someliér, ktorý prispel k vzniku nezávislej Čiernej Hory.

Životopis Lipka študoval slovenčinu, srbčinu a chorvátčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1969). Pracoval ako externý redaktor časopisu Revue svetovej literatúry, spolupracoval s časopismi Smena na nedeľu, Mladá tvorba, Slovenské pohľady a Romboid; striedavo pracoval ako lektor slovenského jazyka a literatúry na Filozofickej fakulte v Novom Sade a na Univerzite Komenského v Bratislave, kde prednášal dejiny srbskej a chorvátskej literatúry. Pôsobí tiež ako someliér a od roku 1994 zastáva funkciu predsedu medzinárodnej poroty pre udeľovanie cien Medzinárodnej organizácie viniča a vína (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin) so sídlom v Paríži.

Diplomatická kariéra Od konca 80. rokov 20. storočia je činný v oblasti diplomacie. Zastával funkciu veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku, Belgicku a Luxembursku. V roku 2006 sa stal predsedom Referendovej komisie (predsedom volebnej komisie) pre nadchádzajúce ] . Bol poverený dozorom nad priebehom referenda, jeho výsledkami a garantom dodržiavania spravodlivých a regulárnych volebných procedúr. 22. mája 2006 vyhlásil predbežné výsledky referenda s hlasovaním 55,4% voličov v prospech nezávislosti, čím sa splnilo predtým stanovené kritérium na vyhlásenie nezávislosti vo výške 55% voličov hlasujúcich za odtrhnutie.

Tvorba Poézii sa začal venovať počas svojho štúdia na univerzite. Debutoval senzitívno-reflexívnou lyrickou zbierkou Štvanica. Jeho poézia jej charakteristická racionálnym prístupom, ktorým sa snaží o prienik do národnej a všeobecnej ľudskej histórie, prinášajúc motívy z dávnej histórie s cieľom pochopenia prítomnosti ľudstva v jeho súčasnom sociálnom, kultúrnom a ekologickom prostredí. Jeho výroky v sebe často nesú nadosobný aspekt, vytvárajúc dojem intelektuálneho a analytického poznania skutočnosti.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4180318.

František Lipka má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Františka Lipku, Hlohovec, Františka Lipku je ulica v Hlohovec, viac o ulici Františka Lipku
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo