František Kupka

František Kupka, zdroj wikipédia

František Kupka (∗ 23. september 1871, Opočno, Česko - † 24. jún 1957, Puteaux, Francúzsko) bol významný český maliar a grafik, jeden zo zakladateľov moderného abstraktného maliarstva, člen Abstraction-Création. Jeho vzťah k hudbe sa podieľal na vzniku a realizácii ďalšieho nového výtvarného smeru – orfizmu, teda smeru, ktorý približoval maliarstvo iným umeniam (hudba, poézia). Prevažnú časť života prežil vo Francúzsku. František Kupka bol aj grafik – ilustrátor. Svojim dielom sa výraznou mierou zapísal do dejín českej a svetovej grafickej tvorby.

Životopis Narodil sa ako najstaršie z piatich detí v rodine notárskeho úradníka v Opočne. Mladosť prežil v Dobruške pod Orlickými horami, kde sa vyučil za sedlára, ale už vtedy maľoval vývesné štíty a obrázky svätých. Mal veľký maliarsky talent, preto sa na príhovor rodinného priateľa nevenoval svojmu remeslu ale poslali ho najprv do remeselníckej školy v Jaroměři (1886).

Neskôr sa dostal na pražskú Akadémiu (1887), kde študoval ako žiak profesora Sequensa až do roku 1891, potom odišiel do Viedne. Vo Viedni zostal až do roku 1895, kedy ho poslali ako štipendistu do Paríža, kam sa dostal okľukou cez severnú Európu.

Počas štúdií na L’école des Baux-Arts sa živil maľovaním plagátov, vyučoval náboženstvo a dokonca vystupoval ako špiritistické médium (bol priaznivcom teozofie, východných filozofií a mysticizmu). V roku 1914 odišiel dobrovoľne na front. V bitke pri rieke Aisne ho zranili, neskôr dostal vyznamenanie Rádom dôstojníka Čestnej légie a za svoje zásluhy v armáde získal hodnosť kapitána. Pomáhal organizovať česko-slovenské légie vo Francúzsku, po návrate do Paríža, kde založil takzvanú Českú kolóniu, ktorej predsedom sa neskôr stal. Po vojne ho vymenovali za profesora pražskej Akadémie, kde v roku 1920 aj prednášal. Neskôr prednášal aj v Paríži, kde vyučoval československých štipendistov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q167414.

František Kupka má na Slovensku 5 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

 1. Kupkova, Brno, Kupkova je ulica v Brno, viac o ulici Kupkova
 2. Františka Kupky, Opočno, Františka Kupky je ulica v Opočno, viac o ulici Františka Kupky
 3. Kupkovo nám., Opočno, Kupkovo nám. je ulica v Opočno, viac o ulici Kupkovo nám.
 4. Kupkova, Valašské Meziříčí, Kupkova je ulica v Valašské Meziříčí, viac o ulici Kupkova
 5. Kupkova, Břeclav, Kupkova je ulica v Břeclav, viac o ulici Kupkova

Zoznam bodov

 1. Kupkova, autobusová zastávka,
  Dusíkova 4, 638 00 Brno
 2. Kupkova, autobusová zastávka,
  Dusíkova 4, 638 00 Brno
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo