František Kováčik-Podmagurský

František Kováčik-Podmagurský (* 1. október 1902, Vrútky – † 2. marec 1975, Martin) bol slovenský hudobný skladateľ.

Životopis

Narodil sa v roku 1902 vo Vrútkach, kde absolvoval aj štátnu meštiansku školu a odbornú školu pri hlavnej železničnej dielni. Ako vyučený zámočník začal pracovať v železničných dielňach, kde sa v roku 1920 stal členom spolkovej kapely a učil sa hrať na husliach, flaute, bicích nástrojoch a trombóne. Po ukončení vojenskej služby v roku 1924 hrával v kinách a v kaviarňach a popri tom viedol až šestnásťčlenný súbor, s ktorým vystupoval po Slovensku. V roku 1926 sa oženil s Etelou Lamošovou – Ondrušovič. Z ich manželstva vzišli dvaja synovia. V roku 1927 napísal svoje prvé melódie Nečakaj ma a Vezie Jano fúru sena. Od roku 1928 vyučoval na Vrútkach hru na husle a od roku 1940 aj na klavír a akordeón.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q20919868.

František Kováčik-Podmagurský má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo