František Hergott

František Hergott (* 20. máj 1947 Svätý Jur) je slovenský hudobník, textár, hudobný redaktor, dramaturg, známy predovšetkým ako skladateľ skupiny Senzus, ktorú viedol jeho brat Dušan Hergott. Je autorom takmer 200 piesní (Otec, Mama, Nesneží, Päťdesiatka, Narodeniny máš).

Ako moderátor Slovenského rozhlasu moderoval dlhé roky Dychparádu (ako strýco Fero).

Počas svojej dlhoročnej muzikantskej kariéry absolvoval mnohé zahraničné angažmány, hral v Televíznom orchestri Česko-slovenskej televízie aj v Big Bande Rádia Bratislava, kde pôsobil aj ako aranžér, hudobný režisér a dirigent. Spolupracoval s celým radom známych osobností – Edita Gruberová, Gabriela Hermélyová, Jana Kocianová, Gabriela Šusteková, Július Ebers, Marcela Laiferová, Mária Rottrová, Maja Velšicová, Peter Breiner, Ali Brezovský, Karel Černoch, Ladislav Chudík, František Dibarbora, Karol Duchoň, Martin Ďurdina, Jiří Hrzán, Gabriel Jonáš, Viktor Kubal, Július Pántik, Dežo Ursíny, Zdeno Sychra. Napísal a nahral pesničky aj pre Magdu Pavelekovú, Michala Dočolomanského, Ivana Krajíčka, Petra Lipu, Milana Mlsnu (strýco Marcin), Jozefa Benedika, Petra Vašeka a tiež aj pre brata Dušana a skupinu Senzus.

V súčasnosti pôsobí v kapele Hergottovci, kde hrá so svojim synom a tiež v Ragtime jazz band.

Predkom Františka Hergotta bol vlastenec, zberateľ, účastník dobrovoľníckych výprav a podporovateľ Štúrovcov, Ján Branislav Hergott .

Diskografia

Autorstvo a aranžmány

x

Viac na wikipédii, wikidata .

František Hergott má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo