František Dostalík

František Dostalík (Fraňo) (∗ 27. február 1896, Málinec - † 14. október 1944, Bratislava) bol hudobný skladateľ, pedagóg.

Životopis Študoval na učiteľskom ústave, 1919-1921 na konzervatóriu v Brne skladbu a dirigovanie (aj u L. Janáčka). Od roku 1914 učiteľ v Prievidzi, súčasne organista a dirigent spevokolu, organista v Sebedraží, v Martine, regenschori v Banskej Bystrici, profesor hudby a spevu na Učiteľskom ústave v Spišskej Kapitule, na mestskej hudobnej škole a na učiteľskom ústave v Bratislave. Venoval sa komornej hudbe, zbieral ľudové piesne, činný aj publicisticky. Vydal všeobecnú náuku o hudbe pre učiteľské ústavy v maďarčine, autor článkov o folkloristike a štvrťtónovej hudbe. Propagátor diela B. Bartóka a A. Hábu. Niektoré jeho zbor. skladby vyšli v Zbierke slovenských mužských zborov M. Ruppeldta, ostatné v rukopisoch.

Literatúra , Slovenský biografický slovník

Externé odkazy , {{OsudBB}}

x

Viac na wikipédii, wikidata Q12765999.

František Dostalík má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Slovenskí hudobní skladatelia, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo