František Cyprich

František Cyprich, zdroj wikipédia

František Cyprich (* 1. október 1917, Svrčinovec, Rakúsko-Uhorsko, dnes Slovensko  –  † 31. január 2009, Trenčín, Slovensko) bol pilot Slovenských vzdušných zbraní v druhej svetovej vojne a letecké eso. Dosiahol 15 potvrdených zostrelov.

Život

Bojoval v Malej vojne, zúčastnil sa na prepadnutí Poľska a neskôr bojoval na východnom fronte, kde dosiahol najmenej 12 zostrelov. Po vypuknutí SNP sa pripojil na stranu povstalcov, kde ako prvý povstalecký pilot dosiahol zostrel, keď 2. septembra 1944 so svojou Aviou B-534 zostrelil neozbrojený maďarský dopravný Ju 52/3m. Zároveň sa tým stal posledným stíhacím pilotom v druhej svetovej vojne, ktorý vykonal zostrel iného lietadla na dvojplošníku. Po potlačení SNP dopravným lietadlom preletel do ZSSR.

V roku 1958 bol prepustený do zálohy s hodnosťou podplukovník, roku 1991 bol rehabilitovaný a bola mu udelená hodnosť plukovníka vo výslužbe. Žil v Trenčíne, kde aj 31.x

Viac na wikipédii.

František Cyprich má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Cyprichova, Bratislava
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia 1. októbra, Narodenia v 1917, Osobnosti zo Svrčinovca, Úmrtia 31. januára, Úmrtia v 2009, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
ε epsilon logo