František Bíroš

František Bíroš (znýmy tiež pod krycím menom Benda) (∗ 15. november 1913 Likavka - † november 1944 Hronov-Brusno) bol protifašistický bojovník, dôstojník.

Jeho otec Ján Bíroš, jeho matka Jana rod. Šťastná

Životopis Pochádzal z mnohodetnej roľníckej rodiny. Vyučil sa za čašníka, pracoval v staničnej reštaurácii v Ružomberku. Roku 1939 prešiel ilegálne do Poľska, kde ho spolu s ďalšími prinútili prihlásiť sa do Cudzineckej légie. Výcvik absolvoval v Marseille a v sev. Afrike. Po vypuknutí vojny v čs. jednotke bojoval proti Nemcom, neskôr odtransportovaný do Anglicka. Absolvoval výcvik výsadkárov-spravodajcov, neskôr veliteľ vojenskej spravodajskej skupiny. V noci z 9. na 10. júna 1944 jeho skupinu vysadili na povstalecké územie. Počas prechodu partizánov do hôr skupinu prepadla nem. bezpečnostná polícia, ktorá ich na mieste popravila. Pochovaný v Likavke.

==Ocenenie== , Vyznamenaný Čs. vojnovým krížom 1939, Za zásluhy I.st. a medailou Za chrabrosť pred nepriateľom

x

Viac na wikipédii.

František Bíroš má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Stanislava Bíroša, Bytča

Zoznam bodov

  1. Birošov, miesto,
    094 15 Zámutov
    Súradnice: 48°53'58"N, 21°30'1"E
Kategórie: Osobnosti SNP, Narodenia v 1913, Úmrtia v 1944, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo