Fraňo Štefunko

Fraňo Štefunko, zdroj wikipédia

Fraňo Štefunko (∗ 4. august 1903, Dudváh-Vlčkovce - † 6. apríl 1974, Martin) bol slovenský sochár, výtvarný pedagóg a redaktor.

Po štúdiách umenia v Prahe sa v roku 1932 presťahoval do Martina. Bol redaktorom výtvarnej rubriky Slovenských pohľadov, inštruktorom rezbárskeho kurzu Ústavu pre zveľaďovanie činností a konzervátorom SNM. Dva roky po svojom príchode do Martina začal tvoriť samostatne a stal sa jedným zo zakladateľov slovenského sochárstva. Popri podobizniach mnohých významných osobností slovenských dejín akými sú Pavol Országh Hviezdoslav či Ján Kollár a pomníkoch (Miloslav Schmidt) sa venoval aj monumentom z oblasti slovenskej histórie (národní dejatelia, svetové vojny, Slovenské národné povstanie).http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=761

Dielo (výber) , 1934 – Pomník Miloslava Schmidta na Národnom cintoríne v MartineZdenko Ďuriška: Národný cintorín v Martine, Pomníky a osobnosti, MS, 2007http://blog.sme.sk/blog/2678/111174/02-SCHMIDT.jpghttp://urda.blog.sme.sk/c/111174/Narodny-cintorin-v-Martine-1.html , 1936 – Socha Pavla Országha Hviezdoslava pred budovou Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubínehttps://www.dolnykubin.sk/pamiatky-pamatihodnosti-a-zaujimavosti.html , 1949 – Socha Sedembolestnej Panny Márie a reliéfy v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Popradehttps://www.rkcpoprad.sk/konkatedrala/ , 1950 – Pamätník Červenej armáde na Svätotrojičnom námestí (v tom čase Námestie Červenej armády) v Krupine , 1957 – Pomník Andreja Sládkoviča v Krupine, (spolu s Dušanom Kuzmom) , 1958 – Pomník Petra Michala Bohúňa pred budovou Slovenskej národnej galérie , 1963 – Socha Jána Kollára v Mošovciachhttps://www.vtedy.sk/pomnik-jan-kollar-vyrocie-basnik-knaz-buditel-mosovce

Ocenenie , v roku 1968 bol ocenený titulom Národný umelec

x

Viac na wikipédii, wikidata Q4176375.

Fraňo Štefunko má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Štefunkova, Bratislava, Štefunkova je ulica v Bratislava, viac o ulici Štefunkova
  2. F. Štefunku, Martin, F. Štefunku je ulica v Martin, viac o ulici F. Štefunku
Kategórie: .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo