Fraňo Štefunko

Fraňo Štefunko, zdroj wikipédia

Fraňo Štefunko (∗ 4. august 1903, Dudváh-Vlčkovce – † 6. apríl 1974, Martin), bol slovenský sochár, výtvarný pedagóg a redaktor.

Po štúdiách umenia v Prahe sa v roku 1932 presťahoval do Martina. Bol redaktorom výtvarnej rubriky Slovenských pohľadov, inštruktorom rezbárskeho kurzu Ústavu pre zveľaďovanie činností a konzervátorom SNM. Dva roky po svojom príchode do Martina začal tvoriť samostatne a stal sa jedým zo zakladateľov slovenského sochárstva. Popri podobizniach mnohých významných osobností slovenských dejín akými sú Pavol Országh Hviezdoslav či Ján Kollár a pomníkoch (Miloslav Schmidt) sa venoval aj monumentom z oblasti slovenskej histórie (národní dejatelia, svetové vojny, Slovenské národné povstanie).http://www.obnova.sk/modules.php?name=clanky&file=clanok&sid=761

Diela , Pomník Miloslava Schmidta na Národnom citoríne v MartineZdenko Ďuriška: Národný cintorín v Martine, Pomníky a osobnosti, MS, 2007http://blog.sme.sk/blog/2678/111174/02-SCHMIDT.jpghttp://urda.blog.sme.sk/c/111174/Narodny-cintorin-v-Martine-1.html , Socha Jána Kollára v Mošovciach , Socha Petra Michala Bohúňa pred národnou galériou , 1950: Pamätník Červenej armáde na Svätotrojičnom námestí (v tom čase Námestie Červenej armády)v Krupine , 1957: Pomník Andreja Sládkoviča, Krupina, (spolu s Dušanom Kuzmom) , Pieta v kostole Sedembolestnej Panny Márie v Poprade

Ocenenie , v roku 1968 bol ocenený titulom Národný umelec

x

Viac na wikipédii.

Fraňo Štefunko má na Slovensku 2 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Štefunkova, Bratislava
  2. Fraňa Štefunku, Martin
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 4. augusta, Narodenia v 1903, Osobnosti z Vlčkoviec, Úmrtia 6. apríla, Úmrtia v 1974, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo