Fraňo Kráľ

Fraňo Kráľ, zdroj wikipédia

Fraňo Kráľ (∗ 9. marec 1903, Barton, Ohio – † 3. január 1955, Bratislava) bol slovenský medzivojnový básnik, prozaik socialistického realizmu a politik.

Život Narodil sa v rodine slovenského vysťahovalca v USA, no ako dvojročný sa s matkou vrátil späť na Slovensko, pričom finančná situácia rodiny bola veľmi zlá. Vzdelanie získal v Smrečanoch, kde bývali po návrate z USA, neskôr pokračoval v štúdiu v Liptovskom Mikuláši a zmaturoval na učiteľskom ústave v Spišskej Novej Vsi. Počas štúdia musel ťažko pracovať a i kvôli zlému stravovaniu ochorel na týfus, ktorý zanechal v jeho tele trvalé stopy a neskoršie pľúcne ochorenie bolo jeho priamym dôsledkom. Narukoval na vojenskú službu, no ochorel na tuberkulózu. Liečil sa v Tatranských Matliaroch. Neskôr prešiel do českého sanatória Prosečnice. Ešte nie riadne doliečený bol zo sanatória prepustený a začal pracovať ako učiteľ v Okoličnom, neskôr bol preložený do malej dedinky Kováčovce v okrese Modrý Kameň a na ďalšie miesta. V roku 1931 sa dostal do Bratislavy, no pre svoju komunistickú ideológiu bol predčasne penzionovaný. Po vojne pracoval na Povereníctve školstva, bol členom ÚV KSS, poslancom Slovenskej národnej rady a členom predsedníctva Zväzu československých spisovateľov. V roku 1953 bol vymenovaný za národného umelca.

Tvorba Počiatky jeho literárnej činnosti sa datujú do obdobia jeho liečenia v Tatranských Matliaroch, kde napísal a publikoval svoje prvé verše (Pravda a Nový život). Na jeho tvorbu mali veľký vplyv i stretnutia s českými avantgardnými spisovateľmi, s ktorými sa stretol počas svojho liečenia v Česku – Jiří Wolker, Vítězslav Nezval, Pavel Hora a Stanislav Kostka Neumann a iní. Spočiatku bol ovplyvnený proletárskou poéziou, neskôr poetizmom a symbolizmom, no tiež aj vojnovým utrpením. V románoch zachytil spoločenské a politické pomery Slovenska medzi svetovými vojnami; spojil v nich dokumentárnosť s lyrickými výrazovými prostriedkami. Okrem tvorby pre dospelých sa tiež venoval písaniu próz pre deti a mládež.

Dielo Poézia , 1930 – Čerň na palete, zbierka básní , 1931 – Balt, zbierka básní , 1936 – Pohľadnice, zbierka básní , 1945 – Z noci do úsvitu, zbierka básní , 1952 – Jarnou cestou, zbierka básní

x

Viac na wikipédii, wikidata Q2354020.

Fraňo Kráľ má na Slovensku 42 ulíc a námestí.

Existuje aj Janko Kráľ: Janko Kráľ, a jeho ulice, Janko Kráľ na wikipédii.

Zoznam ulíc

 1. Fraňa Kráľa, Banská Bystrica
 2. Fraňa Kráľa, Bardejov
 3. Fraňa Kráľa, Bratislava
 4. Fraňa Kráľa, Brezno
 5. Fraňa Kráľa, Bušince
 6. Fraňa Kráľa, Bytča
 7. Fraňa Kráľa, Čachtice
 8. Fraňa Kráľa, Čadca
 9. Fraňa Kráľa, Gemerská Poloma
 10. Fraňa Kráľa, Hlohovec
 11. Fraňa Kráľa, Kežmarok
 12. Fraňa Kráľa, Komjatice
 13. Fraňa Kráľa, Krupina
 14. Fraňa Kráľa, Levoča
 15. Fraňa Kráľa, Liptovský Hrádok
 16. Fraňa Kráľa, Liptovský Ján
 17. Fraňa Kráľa, Modra
 18. F. Kráľa, Nesvady
 19. Fraňa Kráľa, Nitra
 20. Fraňa Kráľa, Nováky
 21. Fraňa Kráľa, Nové Mesto nad Váhom
 22. Fraňa Kráľa, Partizánske
 23. Fraňa Kráľa, Pezinok
 24. Fraňa Kráľa, Pliešovce
 25. Fraňa Kráľa, Poprad
 26. Fraňa Kráľa, Prešov
 27. Fraňa Kráľa, Revúca
 28. Fraňa Kráľa, Sabinov
 29. Fraňa Kráľa, Senec
 30. Fraňa Kráľa, Sereď
 31. Fraňa Kráľa, Spišská Nová Ves
 32. Fraňa Kráľa, Strážske
 33. Fraňa Kráľa, Sučany
 34. Fraňa Kráľa, Svätý Jur
 35. Fraňa Kráľa, Svit
 36. Fraňa Kráľa, Topoľčany
 37. Fraňa Kráľa, Trnava
 38. Fraňa Kráľa, Vrbové
 39. Fraňa Krála, Žarnovica
 40. Fraňa Kráľa, Želiezovce
 41. Fraňa Kráľa, Žitavany
 42. Fraňa Kráľa, Zvolen
Kategórie: Slovenskí spisovatelia, Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 9. marca, Narodenia v 1903, Osobnosti z Ohia, Úmrtia 3. januára, Úmrtia v 1955, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo