François Englert

François Englert, zdroj wikipédia

François Englert (∗ 6. november 1932, Brusel, Belgicko) je belgický teoretický fyzik. Je známy vďaka práci v časticovej fyzike, štatistickej fyzike, kvantovej teórii poľa, kozmológii, teórii strún a supergravitácii. Je nositeľom Wolfovej ceny za fyziku za rok 2004 a Nobelovej ceny za fyziku za rok 2013 za objav Higgsovho mechanizmu spoločne s Petrom Higgsom.

Životopis Počas nemeckej okupácie Belgicka počas druhej svetovej vojny žil v rôznych detských domovoch v mestách Dinant, Lustin, Stoumont a Annevoie-Rouillon.

V roku 1955 vyštudoval elektrotechniku na Université Libre de Bruxelles (ULB), kde v roku 1959 obhájil titul Ph.D.. V rokoch 1959 – 1961 pôsobil na americkej Cornell University.

Od roku 1961 začal pôsobiť na ULB, od roku 1964 ako profesor a v rokoch 1980 – 1998 ako riaditeľ miestneho pracoviska teoretickej fyziky, spoločne s Robertom Broutom. Od roku 1998 je emeritným profesorom tejto univerzity.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q151746.

François Englert má na Slovensku 0 ulíc a námestí.

Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo