Fráňa Šrámek

Fráňa Šrámek, zdroj wikipédia

Fráňa Šrámek (∗ 19. január 1877, Sobotka, Rakúsko-Uhorsko – † 1. júl 1952, Praha, Česko-Slovensko) bol český básnik, spisovateľ, dramatik a burič.

Život Narodil sa v Sobotke, v roku 1885 sa s rodičmi presťahoval do Písku. Mesto si veľmi obľúbil, v ňom sa odohráva veľká časť jeho divadelných hier a románov. Nastúpil na jednoročnú vojenskú službu, ktorú mal za trest o rok predlženú. Už tu sa prejavili jeho antimilitaristické postoje. V septembri 1914 vážne ochorel. Dostal sa do Prahy, kde sa pripojil ku skupine Nový kult, ktorej vodcovskou osobnosťou bol S. K. Neumann. Počas druhej svetovej vojny na protest proti fašizmu nevychádzal z domu. Tento protest bol často zveličovaný, ale nebol významný, keďže ho verejne neoznámil a teda o ňom vedelo iba málo ľudí. Roku 1946 sa stal národným umelcom.

Dielo Jeho tvorba bola ovplyvnená impresionizmom, antimilitarnými až pacifistickými postojmi. Šrámek sa angažoval v anarchistickom hnutí a stal sa pravdepodobne najznámejším predstaviteľom takzvanej generácie anarchistických buričov.

Všetky jeho diela sú silno ľavicové, ovplyvnené anarchizmom. Mali výrazný vplyv na mladú generáciu medzi svetovými vojnami. Niektoré jeho básne sa stali revolučnými piesňami proletárov.

x

Viac na wikipédii, wikidata Q981157.

Fráňa Šrámek má na Slovensku 12 ulíc a námestí.

Zoznam oblastí

 1. Šrámková, chko

Zoznam ulíc

 1. Šrámkova, Brezno
 2. Šrámkova, Brno
 3. Šrámkova, Bruntál
 4. Šrámkova, Bystrovany
 5. Fr. Šrámka, Bzenec
 6. Fráni Šrámka, Frýdek-Místek
 7. Šrámkova, Grygov
 8. Šrámkova, Havířov
 9. Msgr. Šrámka, Nový Jičín
 10. náměstí Msgre Šrámka, Ostrava
 11. Fráni Šrámka, Ostrava
 12. Šrámkova, Zlín

Zoznam bodov

 1. Šramková, miesto,
  049 22 Gemerská Poloma
 2. Šrámek, , reštaurácia, otvorené: pondelok-nedeľa 11:00-23:00,
  Lysákova 28, 841 01 Bratislava, Dúbravka
 3. Šrámkova, autobusová zastávka,
  třída Tomáše Bati 400, 763 02 Zlín, Louky nad Dřevnicí
  názvy: Zlín, Šrámkova
 4. Šrámkova, autobusová zastávka,
  K Cihelně 220, 763 02 Zlín, Louky nad Dřevnicí
  názvy: Zlín, Šrámkova
 5. Šrámková, miesto,
  026 01 Párnica
Kategórie: Česko-slovenskí národní umelci, Narodenia 19. januára, Narodenia v 1877, Osobnosti z okresu Jičín, Úmrtia 1. júla, Úmrtia v 1952, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo