Fiodor Michajlovič Dostojevskij

Fiodor Michajlovič Dostojevskij, zdroj wikipédia

Fiodor Michajlovič Dostojevskij (rus. Фёдор Михайлович Достоевский; * 11. november 1821, Moskva – † 9. február 1881, Petrohrad) bol ruský spisovateľ a mysliteľ, predchodca existencializmu, filozof a člen petraševskovského hnutia. Dostojevskij je jedným zo zakladateľov moderného psychologického románu. Jeho umelecká tvorba podstatne ovplyvnila vývin svetovej prózy.

Život a literárna kariéra

Dostojevskij pochádza z chudobnej šľachty. Narodil sa ako druhé dieťa zo siedmich Michajlovi a Márii Dostojevským. Jeho otec bol lekár, pracoval v Marianskej nemocnici pre chudobných v Moskve. Dostojevskij už ako 9 ročné dieťa dostal prvý epileptický záchvat.

x

Viac na wikipédii.

Fiodor Michajlovič Dostojevskij má na Slovensku 9 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Dostojevského rad, Bratislava
  2. Dostojevského, Bytča
  3. Dostojevského, Levice
  4. Fjodora Michajloviča Dostojevského, Lučenec
  5. Dostojevského, Martin
  6. Dostojevského, Nové Zámky
  7. Dostojevského, Poprad
  8. Dostojevského, Prešov
  9. Dostojevského, Rimavská Sobota
Kategórie: Ruskí spisovatelia, Narodenia 11. novembra, Narodenia v 1821, Osobnosti z Moskvy, Osobnosti z Petrohradu, Úmrtia 9. februára, Úmrtia v 1881, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo