Filip Lenard

Filip Lenard, zdroj wikipédia

Filip Lenard alebo nem. Philipp Eduard Anton (von) Lenard (* 7. jún 1862, Bratislava – † 20. máj 1947, Messelhausen, Nemecko) bol nemecký fyzik, nositeľ Nobelovej ceny.

Životopis

Pochádzal z rodiny obchodníka s vínom, ktorá sa prisťahovala do Bratislavy z Tirolska. Hoci otec pôvodne nástojil na tom, aby syn pokračoval v jeho šľapajach, mladý Filip dosiahol svoje. Po maturite na reálke v Bratislave (1880) študoval fyziku na univerzitách v Budapešti, Viedni, Berlíne a Heidelbergu, kde aj získal doktorát z filozofie u profesora G. Quickeho (1886).

Na svojej alma mater pôsobil do roku 1888. Potom prešiel do Bonnu k Hertzovi a v roku 1892 sa tu habilitoval. Mimoriadnu profesúru získal na univerzite vo Vroclave (1894), Aachene (1895) a Heidelbergu (1896).

x

Viac na wikipédii.

Filip Lenard má na Slovensku 1 ulíc a námestí.

Zoznam ulíc

  1. Lenardova, Bratislava
Kategórie: Nositelia Nobelovej ceny za fyziku, Narodenia 7. júna, Narodenia v 1862, Osobnosti z Bratislavy, Úmrtia 20. mája, Úmrtia v 1947, .
Chýba vám nejaká osobnosť? Uistite sa, že má svoju stránku na slovenskej wikipédii a pridajte ju do kategórie Osobnosti s ulicami. Zmeny sa za pár dní prejavia automaticky aj tu.
Všetky osobnosti na epsilon.sk. Zdrojom dát je Openstreetmap a wikipédia, dáta sú šíriteľné pod licenciou Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported.
Spracoval Michal Páleník, ε epsilon logo